standard-title USG Bioderek

USG Bioderek

USG bioderek – kiedy i po co wykonuje się USG stawów biodrowych u dzieci.

USG bioderek, czyli ultrasonograficzne badanie stawów biodrowych, wykonuje się jako badanie przesiewowe u każdego dziecka. Jest ono bezpieczne i bezbolesne, trwa kilkanaście minut, a daje ogromną wiedzę – pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych, jedną z najcięższych wad wrodzonych.

Jak przebiega badanie?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po przyjściu na umówioną wizytę należy rozebrać malucha i zdjąć mu pieluchę, po czym położyć małego pacjenta na stole – na plecach lub na boku. USG bioderek obejmuje obydwa stawy biodrowe. Badanie USG bioderek trwa od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy i jak często należy wykonywać USG bioderek?

USG bioderek inaczej preluksacja jest podstawowym badaniem, wykonywanym u każdego przychodzącego na świat maluch. Zaleca się je wykonać dwukrotnie, po raz pierwszy pomiędzy 6 – 12 tygodniem, a powtórne badanie należy przeprowadzić około 3 miesiąca życia. Jeżeli zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, a ortopeda zalecił wprowadzenie zachowawczego procesu leczenia, konieczne będzie wykonacie trzeciego badania, według wskazań lekarza prowadzącego, co najczęściej ma miejsce w momencie gdy pociecha zacznie chodzić.